click to enable zoom
Aranıyor...
Herhangi bir sonuç bulamadık.
open map
Görünüm Roadmap Satellite Hybrid Terrain Konumum Tam Ekran Geri İleri

Gelişmiş Arama

Ekstra Arama Seçenekleri
We found 0 results. View results
Gelişmiş Arama
Ekstra Arama Seçenekleri
we found 0 results
Your search results

Yunanistan’da Oturma İzni

Posted by yustol on 17 Kasım 2018
| 0

Yunanistan’da Oturma İzni

Avrupa ülkelerinden biri olan Yunanistan’da oturmak isteyenler için Avrupa Birliği’ne üye olmak gerekli değildir. Ancak Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin vatandaşları, Yunanistan dahil diğer ülkelerde de oturma iznine sahiptirler. Türkiye Avrupa Birliği’ne halen üye olmadığı için Yunanistan’da ikame etmek isteyenlere oturma izni alınması yasal zorunluluktur.

Nasıl Oturma İzni Alınır?

Belirli bir süre zarfında kendi bulunduğu ülkenin dışında bir ülkede yaşama hakkı tanınması olarak tanımlanan oturma izni göç için verilen belgedir. Oturma izni evlilik, öğrencilik ve iş ile alakalı konularda işleyen prosedürleri kapsamaktadır.

Yunanistan’da İkame İçin Gerekli Nedenler

Otuma izni alıp Yunanistan’da yaşamak için gerekli şartlar şunlardır.

1- Doğum yeri Yunanistan olmalı.

2- Yunanistan’da yaşamak isteği ile Avrupa Birliği vatandaşlığına geçmek.

3- Farklı nedenler ile ayrıldığı Yunanistan’a yeniden dönmek.

4- Evleneceği kişinin Yunan vatandaşı olması.

5- Yatırımlarını Yunanistan’da yapmayı isteyenler.

6- Eğitim hayatına Yunanistan’da devam etmek.

7- 250 .000 Euro üzerinde mülk almak Yunanistan vatandaşı olmak için gerekli nedenler arasında sayılmaktadır. Evlilik Sebebi İle

Yunanistan’da Oturma İzni

Yasalarla belirlenmiş olan ve Yunanistan’da oturma izni almak için gerekli maddelerden biri olan Evlilik dolayısıyla müracaatçı olan her yabancıya 5 yıllık oturma izni verilir, bu oturma izni aynı zamanda çalışabilme izni belgesi de olmaktadır. 5 yıllık süre sonunda izin isteğe bağlı yenilenir. Evlilik sonucu doğan bebeklerin vesayeti yabancının üzerinde ise bu izin o çocuklarında 18 yaşına gelene dek kapsayacak olanakları sunar. Dipnot olarak akıllarda kalması açısından izin bitme süresi 2 ay kalana dek evlilik belgesi ile ilgili makamlara müracaat etmelidir.

Yunanistan’da oturma niyeti ve Yunanistan vatandaşı olmak amacıyla kısa süreli evlilik niyeti ile yapılacak ise oturma izni verilmemektedir. Verilen izin bu nedenle verilmiş ise de araştırmalar sonunda iptal edilir.

Bu şartlarda Yunanistan’da oturma izni alıp ve Yunanistan’ın yasalarına uygun yaşayanlar bu süre sonrası sürekli oturma izni alırlar.

Eğitim Sebebi İle Yunanistan’da Oturma İzni

Yunanistan’da farklı bir ülkeden öğrenci olarak gelip eğitim almak için gerekli olan izin öğrenim vizesi olarak verilir. Eğitim amaçlı ve eğitim süresince verilen vize için gerekli şartlar şunlardır.

1- Başvuru Belgesi olarak Vize Belgesi,

2- En fazla 10 yıl süresi olan Pasaport

3- Biyometrik çekilmiş 2 yeni fotoğraf,

4-. Nüfus Cüzdan Sureti

5- Öğrenim gördüğü okuldan alınan öğrenim belgesi.

6- Yunanistan Başkonsolosluğu’na yazılmış dilekçe (Öğrencinin kendi ülke dilinde yazılan ve içeriğinde seyahat tarihlerini ve masrafların kim tarafından karşılanacağı belirtilen dilekçe)

7- 18 yaş altı için ebeveynlerin her ikisinden alınan muvaffaka name

8 – Nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğü ya da E-Devletten alınabilir.)

9- Öğrenim süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası

10- Seyahat edilecek araç bileti veya ehliyet.

Yatırım Yapmak şartı İle Yunanistan’da Oturma İzni

Yabancıların Yunanistan’da oturma izni alabilmelerinin bir başka yolu Yunanistan sınırları içerisinde maliyeti 250.000 Euro tutarında alacakları gayrimenkul. Bu mülk fiyatı tek parça ya da toplam fiyat olarak ta olabilir. Bu mülkün satışı yapılmadığı sürece Yunanistan’da ilk 5 yıl sonrasında da süresiz oturma izni hakkı oluşur. Eş durumunda yüzde 50’lik kolaylık sağlayan Yunanistan yasaları kardeş ya da diğer hısımlara aynı hakkı vermemektedir.

5 yıl sınırından sonraki süreçte Yasalara uygun davranan yabancılara vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Bu vatandaşlık hakkından eşlerin anne babaları, çocukları (21 yaşını geçmemiş) da faydalanmaktadır. Yabancılar haklar ile birlikte Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler. Bu şekilde Yunanistan’da oturma izni alanlar iş kurabilir, gayrimenkullerini kiralayabilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirler.

Yunanistan’da Mülk Sahibi Olanların Yapması Gerekenler

Yabancıların Yunanistan’dan mülk sahibi olmak için satın almak istedikleri mülkü görmeleri öncelikli karardır. Yunanistan vatandaşlarının kamusal alanda çalışan danışmanları ile birlikte Yunanistan’da faaliyet gösteren Vergi Dairelerine uğramaları gerekir. Daha sonraki aşamada yine Yunanistan’da faaliyet gösteren bankalarda hesap açmaları gerekir. Vergi borcu, iskan gibi mülkiyetle ilgili tüm işlemler yasal çerçevede gerçekleştirilir. Bu işlemler toplamda bir hafta kadar sürmekte olup bu işlemlerin takibi vekalet verdiğiniz avukatlar tarafından takip edilir. Vekâlet verdiğiniz danışman ve avukat aracılığı ile ön satış ve sonrasında kesin satış işlemleri sonrası mülkiyeti hak etmiş olursunuz.

Mülk edinme dışında ticari faaliyetler için Yunanistan’da yatırım yapacak yabancılara 2 yıl süreli ve ikamet etme zorunluluğu olan bir oturma izni verilir. Bu izin 2 yılda bir yeniden ve isteğe bağlı yenilenebilir. Zorunlu kalınma süresi 185 gün olup kuracakları şirket sebebi ile vergi yükümlülüğüne bağlı olmaktadırlar. Ticari faaliyetler içinde bulunanlarda mülk sahibi olanlar gibi 7 yılın sonunda gerekli yasal çerçevelerde hareket ettikleri takdirde Yunanistan Vatandaşlığına geçmeyi hak etmiş olurlar. Tüm vatandaşlık haklarından faydalanmış olurlar. Karakoç Gayrimenkul, sizlere European Time projesi ile Yunanistan’da daire imkanları sunarak Yunanistan’da oturum izni almanıza yardımcı olur.

Yabancıların Yunanistan’da Mülk Almasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

Mülkler son derece uygun fiyatta olmaktadır. Aldığınız mülk kısa sürede kendini amorti edecek ve karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Avrupa Birliği Ülkelerinin vatandaşlık haklarına sahip olursunuz. Schengen ülkelerinde vizesiz gezip ticaret yapabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden hangi sebeple olursa olsun yabancılar Yunanistan’da oturma izni almak isterlerse şunları yapmalıdır.

– İstenilen belgelerin tamamı son 3 ay içerisinde olmalıdır.

– Orjinal ve ek belgelerin elinizde olması zorunludur. Yunanistan Başkonsolosluğu sizi çağırabilir.

– Başvurunun reddedilmemesi için tüm belgelerin eksiksiz olması gereklidir.

– Kendiniz ya da 3. şahıs başvuru yapacak ise gerekli prosedürleri hazır bulundurun.

– Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve müracaat edecek kişi tarafından imzalanmalıdır.

– Başvurular için Yunan Başkonsolosluğu tarafından defalarca çağırılma durumunuz mevcuttur.

– Bakımlarını üstlendikleri eş ve çocuklarına dair belgelerin tam olması gereklidir.

– İlgili dokümanların İngilizce ve yunanca çevirilerinin noter tasdikli olması şarttır.

– İletişim bilgileri başvuran kişiye ait olmalıdır.

– Pasaportların güncelliği önemlidir.

– Başvurular için ikametin bulunduğu temsilciliklerden yapılmalıdır.

Yaşı 18 den Küçük Olanlar

– Çocuk sayısı kadar başvuru formu olmalıdır.

– Başvuru merkezine 12 yaş altı çocuklar getirilmelidir.

– 12 yaş üstü çocuklar için parmak izi işlemleri için ebeveynleri ile gelmesi gerekir.

– Geçimi sağlayan ebeveyn ile ilgili bilgiler her çocuğun dosyasına eklenmelidir.

– Yasal muvaffakname tek başına seyahat edecekler 18 yaş altı çocuklar için gereklidir.

– Ebeveyn dışında çocuğa eşlik edilecek ise bunun içinde yasal muvaffakatname gereklidir.

– Çiftler boşanmış ise başvuru evraklarına çocuğun velayetini alan kişinin mahkeme kararı da eklenmelidir.

Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapmak Gereklidir?

Yunanistan’da oturum işlemleri başvuruları Atina yabancılar şubesinde yapılmakta olup elektronik imzalı olarak yapılmaktadır.

İnsanlar bulundukları ülkelerde bazı zor durumlarda kalmış ise ya da gezip görmek, eğitim almak ve dünyayı gezmek için farklı ülkelere gitmek isteyebilirler. Avrupa insan hakları gereğince insanlar seyahat hakkına sahiptirler ve bu seyahatlerini Yunanistan’a yapmak isteyerek burada ikamet etmek isteyenlere yönelik açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler ışığında başvurularınız yapılırsa sağlıklı sonuç almak mümkün olacaktır.

 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi

WhatsApp WhatsApp