Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Your search results

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Posted by Karakoç Garyimenkul on 22 Ekim 2018
| Blog
| 0

Ev alırken iskan durumunun önemi.

Ev satın alırken en çok evin sağlamlığı konumu ve yapısına dikkat edilir. Evde yaşayacak kişinin ihtiyaçları da gözetilerek bir karar verilir. Evde yaşayacak olanlar kabalalık ise evin kaç oda kaç salon olduğu hem evin seçiminde hem evin bedelinde önemli rol oynayacaktır.

İskan (Oturma İzni) Olup Olmaması

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de evin iskan belgesinin olup olmamasıdır. Bazen insanlar ev alırken maliyetini düşürmek için çeşitli yollara başvururlar. Bunlardan biri de eve temelden girip daha proje halindeki eve yatırım yapmalarıdır. Bu yalnızca temeli atılmış evlerin başlangıçta alınması daha uygun bir maliyete olsa da henüz tamamlanmamış oldukları için iskan belgeleri yoktur. İskan belgesi olmayan evi almak bir risktir.

Zira daha sonra iskan belgesi müteahhit tarafından çeşitli sebeplerden alınamazsa iskansız bir evde oturmanın her türlü zararı ev sahibinin üzerinde kalacaktır. Örneğin iskan belgesi olmayan eve elektrik ve su aboneliği alınmayacağından inşaat elektriği, kuyu suyu gibi kullanımlardan ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalacak ve bu da daha fazla maliyete yol açacaktır.

Ev Kredisinin Şartlarınıza Uygun Olup Olmaması

Ev almak günümüzde çok zor ve maliyetli hale gelmiştir. İnsanlar artık kredi çekmeden ev sahibi olamaz durumdadır. Bu nedenle mecbur kaldığımız konut kredisi alırken daha faizden ve dosya masraflarından doğacak zararı en aza indirgeyerek nasıl ev sahibi olabileceğimizi düşünmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekmektedir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi

WhatsApp WhatsApp