Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Your search results

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Posted by Karakoç Garyimenkul on 22 Ekim 2018
| Blog
| 0

Gayrimenkul doğru yerden alındığında gerçek bir yatırım aracına dönüşür.

Herkesin oturacağı bir evi veya birimlerini sağlam tutacak bir gayrimenkulü olmasını istediğinden dolayı bir şekilde satın alma yoluna gitmeye karar verir. Buna karar verirken unutulmaması gereken ise her yatırımın ileride değerine değer katmayacağıdır. Doğru, mantıklı ve öngörülü bir yatırım olmadıktan sonra bunun gerçeklemesi ise söz konusu olmayacaktır. Sebepler ışığında gayrimenkul almadan önce dikkat edilmesi gereken konuların bilinmesi önem taşır.

Almadan Önce Konum Analizi

Almaya karar verdiğiniz gayrimenkul için konum analizi yaptırmak gerekir. Konumunun şu an ki değerine veya gelecekteki değerine ne katacağını öngörmek önemlidir. Yakınlarından ana cadde geçmesi, sosyal dönüşüm alanlarına yakın olması, alışveriş merkezlerine olan konumu, cami, okul, otogar, havalimanına olan uzaklığı konumun gayrimenkule katacağı değerin belirlenmesinde önemli faktörlerdir. Bundan dolayı konuma dikkat etmek önem arz eder.

Gayrimenkul Konum Analizi

Gayrimenkulün Durumu

Gayrimenkul almaya karar vermeden önce yapının durumuyla alakalı da bilgi toplamak gerekir. Binanın yapısı, ruhsatının alınıp alınmadığı ilk bakılması gereken detaylardır. Ayrıca ev olması halinde kat mülkiyeti veya irtifakı olup olmadığına da bakmak gerekecektir. Bu gibi önemsiz görünen detaylar daha sonrası için maliyet veya yasal sorun çıkaracağından dolayı en başından dikkat etmek önemlidir. Gerekli olması halinde bir uzmana danışarak gayrimenkul ile alakalı bir değer çalışması yaptırılması da söz konusu olabilir. Bu da işlerin hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi

WhatsApp WhatsApp