Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Your search results

Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Posted by Karakoç Garyimenkul on 21 Ekim 2018
| Blog
| 0

Arsanın değeri için en önemli kriterlerden biri konumudur.

Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Arsaların var olmasının nedeni bir şekilde toplum veya birey yararına kullanılmalarıdır. Çünkü arsanın üzerine yapılan ev barınma ihtiyacını karşılarken, ekilen bir alan olması toplum ihtiyacını karşılayacaktır. Bundan dolayı birim arsadan elde edilen yararın ne olduğu önemlidir. Arsaların değerli bazı zamanlarda artış göstermeye başlayabilir. Bunun kesin olan bazı sebepleri bulunur. Bu dönemlere dikkat ederek arsa alımı yapmak veya satmak kar elde etmek açısından önemlidir.

Neden Arsalar Pahalanır?

Bir arsanın değerini belirleyen bulunduğu konumdur. Zaman içerisinde şehrin dışında olduğu düşünülen bir arsa için aradan geçen zaman sonunda şehrin büyümesi sonucunda şehrin içinde bir konumda olduğu bir durum oluşabilir. Böylelikle arsanın değeri katlanacaktır. Arsanın yakınına yapılan bir alışveriş mağazasının veya toplum için önemli bir çekicilik alanında var olması elbette değerini katlayacaktır.

Arsaların Azalması

Arsaların zaman içerisinde müstakil ev yapımlarında kullanılması veya atıl durumda kalması bir anlamda değerlerinin artmasına neden olmuştur. Toplu konut yapımında kullanılmak istenen arsanın azalması birim arsanın değerlenmesine hatta kıymetli gözle görülmesine neden olabilir. Bundan dolayı bazı faktörlerin veya zaman faktörünün etkili olduğu düşünülebilir. Arsanın yakınında devlet destekli herhangi bir kurumun kurulması da bir başka önemli kriterdir. Devletin çalışma yaptığı alanlarda lazım olması halinde alınacak arazinin bedelinden daha değerli hale geleceği herkes tarafından bilinen genel geçer bir durumdur.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi

WhatsApp WhatsApp