Arsa - Arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Your search results

Arsa – Arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Posted by Karakoç Garyimenkul on 27 Mayıs 2014
| Blog
| 0

Arsa ve arazi alımı bir yatırımcı için yapılacak en akıllı işlerden biridir.

Arazi ya da Arsa Alımında Şu Hususlara Dikkat

Satın alınmak istenen arazinin ya da arsanın anlaşmaya varılmadan önce alıcı tarafından görülmesi alıcının fikrinin netleşmesinde yardımcı olacaktır. Alıcı kendini garantiye almak istiyorsa alacağı arsanın Tapu sicil Müdürlüğünde kontrolünü yapmalı, alıcının baktığı arsa ya da arazi olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Konut Konusu Önemli

Bir arazi ya da arsa aldığınızda amacınız oraya konut dikmek ise çevresine dikkat etmelisiniz çünkü dere, göl, gölet çevresindeki arazilerde yapılaşma izni bazen sıkıntı olabilir.

İmar Planı Örneği

Bir arazi satın alan kişi ilk olarak aldığı arazinin imar planı olup olmadığına bakmalıdır. Arsanın imar planı üst ölçekli planlara uygun olmalı, sizin amacınız neyse ona hizmet etmelidir.

Arsa mı Arazi mi?

Sizin amacınız ne ise baktığınız alan da ona uygun olmalıdır. Siz arsa sahibi olmak mı yoksa arazi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Aldığının arazi hisseliyse diğer hissedarların bu satışın yapılmasına izin verip vermediğini de mutlaka bakmalısınız. Bu kurala dikkat etmezseniz arsayı alım süreciniz uzayabilir.

Arsa mı Arazi mi

Arsayı alırken size ilerde sıkıntı çıkarmasını istemiyorsanız ya da riskleri minimuma indirmek istiyorsanız siz de Tapu Sicil Müdürlüğüne gitmeli ve satışta şerh var mı, yok mu diye kontrol etmelisiniz. Arazinin üzerinde kaçak yapılanmalar varsa o araziden uzak durulmalıdır.

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Karşılaştırma Listesi

WhatsApp WhatsApp